Název spolku
Strobilus, z.s.
Sídlo
Řestoky 174, 538 51 Chrast u Chrudimi
Charakter
Spolek založený podle zákona č. 89/2012 Sb., v němž se
dobrovolně sdružují děti, mladistvé i dospělé osoby
na základě společných zájmů.
Účel založení
Výchovně vzdělávací činnost pro děti a mládež, jež by
- je naučila chovat se v přírodě, respektovat ji a pečovat o ní i zvířata v ní žijící a probudit tím v mladších generacích touhu po jejím zachování
- ukázala jim, co je přátelství, respekt, tolerance, umění pomáhat si, rozdělit se, spolupracovat, ctít názor a práva druhého, apod.
- podporovala a rozvíjela schopnosti, dovednosti a talenty dětí a mládeže v kolektivu vrstevníků
- se podílela na prevenci sociálně patologických jevů, kriminality mládeže a užívání drog
Tohoto účelu je naplňováno pomocí mimoškolního setkávání s dětmi a mládeží, a to formou dětských dnů, víkendových akcí či letních táborů.
Součástí plánu na rozvoj skupiny je též vybudování vlastní základny pro potřeby spolku a pořádání těchto akcí.
Statutární orgán
a jednání za spolek
Statutárním orgánem spolku je osadní výbor, složený ze tří členů (zakladatelů), v čele s předsedou.
Jménem spolku je oprávněn jednat každý člen osadního výboru samostatně.
Osadní výbor řídí činnost spolku a také se na ní aktivně podílí, a to v souladu s těmito stanovami a účelem, pro který byl spolek založen.
Zejména tedy osadní výbor určuje vnitřní řád spolku, přijímá nové členy a stanovuje výši případných členských příspěvků, hospodaří s finančními prostředky a rozděluje případný zisk spolku, uděluje funkce a rozděluje úkoly mezi aktivní členy spolku a spolu s nimi plánuje jednotlivé akce.
V případě odstoupení některého člena osadního výboru z funkce či ukončení jeho působení ve spolku, bude na jeho místo zvolen jeden z aktivních členů spolku.
Vznik a zánik
členství, práva
a povinnosti člena
spolku
Členem spolku se může stát každá fyzická osoba, která má zájem účastnit se společných aktivit spolku nebo se přímo podílet na jeho rozvoji, a to bez ohledu na věk.
Přihlášku ke členství je nutné podat písemně, s členstvím nezletilého dítěte musí souhlasit jeho zákonný zástupce, který za něj také přihlášku podepisuje.
O přijetí člena bude hlasováno na nejbližší schůzi osadního výboru, nejpozději však do 60ti dnů. Členství vzniká jednomyslným souhlasem osadního výboru.
Člen má povinnost respektovat tyto stanovy, jednat v souladu s cíli a účelem spolku, chránit jeho dobré jméno a dle svých schopností se podílet na jeho rozvoji. Dále je povinnen uhradit členský příspěvek, pokud je stanoven.
Člen má právo být informován o činnosti spolku, plánovaných akcích a setkáních a účastnit se jich.
Plnoletí členové mají navíc právo volit nové členy osadního výboru, předkládat návrhy, podněty a připomínky k činnosti spolku, podílet se na stanovování cílů i plánování dalších akcí a setkání spolku.
Členství zaniká doručením písemného oznámení člena o vystoupení k rukám předsedy osadního výboru, jednomyslným rozhodnutím osadního výboru o vyloučení člena, úmrtím člena nebo zánikem spolku.
Účetní zásady
Hospodářský rok je od 1. září do 31. srpna daného roku.
Pro zajištění svých činností může spolek uzavírat smlouvy s PO i FO.
Za stejným účelem může spolek též nabývat movitý i nemovitý majetek.
Pro uchování své finanční soběstačnosti může spolek vyvíjet takovou výdělečnou činnost, jež přímo souvisí s účelem jeho založení, např.
- vybírat členské příspěvky od svých členů
- vybírat vstupné na akcích pořádaných pro děti a mládež
- vybírat úplatu za víkendové pobyty a letní tábory pořádané pro děti
- nakupovat či vyrábět a následně prodávat upomínkové předměty
- pronajímat budovu a pozemek (základnu) a také vybavení
- získávat dotace, příp. finanční i materiální dary od sponzorů
Veškeré výdaje na činnost spolku musí být v souladu s těmito stanovami a vždy schváleny všemi členy osadního výboru spolku.
Za celoroční práci ve spolku může být po ukončení hospodářského roku vyplacena členům osadního výboru i vybraným aktivním členům spolku finanční odměna.
Dané členy i konkrétní výši odměny určuje osadní výbor podle aktuální situace, souhrnná výše odměn však nesmí překročit 30 % celkového dosaženého zisku.
Zbývající část zisku (70 %) bude použita na další rozvoj spolku, zajištění jeho činnosti v novém roce, případně nové vybavení a tvorbu finanční rezervy.
Závěrečná
ujednání
Organizace a činnost spolku se řídí těmito stanovami a také platným právním řádem České Republiky.
Spolek může zaniknout dobrovolným rozpuštěním, sloučením s jiným spolkem nebo pravomocným rozhodnutím státních orgánů. Zaniká-li dobrovolně, rozhodne výkonný osadní výbor o způsobu majetkového vypořádání, a to min. dva měsíce před ukončením činnosti.
Jakákoliv změna ve stanovách musí být provedena písemně.
Tyto stanovy nabývají platnosti a účinnosti dnem doručení na soud k zápisu do rejstříku spolků.